Strona główna    Ogłoszenia    Grupy    Sakramenty    Liturgia    O parafii    Multimedia    Linki    Cmentarz    Kontakt




Niedziele i święta:
8.00; 9.30 i 11.00
W święta - dni pracy:
8.00; 10.00 i 18.00
dni powszednie o g.18.00
w lipcu i sierpniu o g.19.00

W każdą środę:
g.17.30 adoracja Najśw. Sakramentu i różaniec;
g.18.00 Nowenna do M.B.Nieustającej Pomocy i Msza św.

Biuro Parafialne
Od wtorku do piątku
po wieczornej mszy św.
(z wyjątkiem I-piątku miesiąca).

Odpusty w naszej Parafii:
24.08. - św. Bartłomieja Ap. - główny odpust
16.07. - Matki Bożej Szkaplerznej
21.05. - św. Jana Nepomucena - odpust Bractwa św. Jana
10.08. - św. Wawrzyńca - odpust w Kościółku na cmentarzu


Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Kębłowie
ul. Stradyńska 2,
64-223 Kębłowo k/Wolsztyna
tel/fax. +48 (68) 384-19-97,

e-mail: swbartlomiej@archpoznan.pl

Teren Parafii:
Gmina Wolsztyn, miejscowości:
Kębłowo, Stary Widzim, Nowy Widzim, Stradyń i część Adamowa (historyczny Niałek Mały)


Cmentarz parafialny znajduje się pod zarządem Parafia Rzymskokatolickiej p.w. św. Bartłomieja w Kębłowie.
Administracje i nadzór nad cmentarzem sprawuje Proboszcz Parafii.





57
30


 

O parafii

 

Kilka słów o parafii kębłowskiej…


Kębłowo- w latach 1327- 1883 było zamożnym miasteczkiem, obecnie wieś w pięknej okolicy obfitującej w lasy, jeziora i rzeki.

 

Parafia kębłowska jest jedną z najliczniejszych i najrozleglejszych terytorialnie parafią wiejską dekanatu i gminy Wolsztyn. Dokładna data erygowania parafii nie jest znana. Przypuszcza się, że mogła już powstać w XI wieku. Nie wiadomo również, w jakim okresie został zbudowany pierwszy kościół w Kębłowie. Najstarsza informacja o kościele pw. św. Bartłomieja pochodzi z 1363 roku. Obecny kościół w Kębłowie jest czwartą z kolei świątynią nazwaną imieniem Apostoła Bartłomieja. Poświęcony został 3 listopada 1857 roku przez ks. Dziekana Sulikowskiego. Konsekrowany dnia 12 września 1897 r. wielokrotnie upiększany jest dumą parafii. Świątynia zbudowana jest bez określonego stylu architektonicznego.

 

Wszystkie poprzednie kościoły zbudowane z drewna spłonęły w pożarach. Oprócz kościoła parafialnego Kębłowo posiadało jeszcze dwie inne świątynie, dziś już nieistniejące. Jedną z nich był kościółek szpitalny pw. Ducha św. Drugim kościołem, po którym nie ma już żadnego śladu oraz nie wiadomo gdzie był zlokalizowany, to kościół św. Mikołaja. Na skraju Kębłowa, na terenie cmentarza grzebalnego stoi kościółek pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Stanowi on jeden z niewielu zabytków budownictwa drewnianego i ludowego. Najprawdopodobniej został wybudowany w XVI wieku.


Parafialny cmentarz położony jest za wioską w kierunku Wroniaw. Uprzednio grzebano wszystkich zmarłych na cmentarzu przykościelnym. O istnieniu bowiem jakiegoś innego cmentarza katolickiego nie ma nigdzie żadnej informacji.
Poza wymienionymi kościołami na terenie parafii znajduje się kilka krzyży przydrożnych, oraz kapliczek poświęconych czci Matki Bożej, figura Serca Jezusowego, oraz barokowa, zabytkowa figura św. Jana Nepomucena, usytuowana na cmentarzu przykościelnym pochodząca z połowy XVIII wieku.


W okresie okupacji kościół św. Bartłomieja hitlerowcy wykorzystywali jako magazyn sanitarny wermachtu, pozostawiając go w bardzo zniszczonym stanie. Skradziono również dwa mniejsze dzwony. Po wojnie kościół został poświęcony przez O. Jerzego Machonia OMI w 1945 roku, oraz był poddany remoncie i zelektryfikowaniu. Dalsze prace remontowe w Kościele kontynuowali kolejni proboszczowie: Ks. Stefan Szczeblowski, ks. Wacław Jeszke, oraz ks. Stanisław Woźnicki. W 2007 roku w 150 rocznicę poświęcenia kościoła parafianie ufundowali trzy nowe dzwony, które poświęcił ks.Abp. Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.

 


Dumą parafian kębłowskich może być piękny murowany Dom Katolicki. Wybudowany został w latach 1928-1930 przez ks. Hilarego Kokocińskiego. Dawniej zamieszkiwały w nim siostry zakonne, pracujące w Parafii; natomiast dziś jest on wykorzystany na Aptekę i Szkoła Języków, oraz salkę katechetyczną.

 

 

 

 

 



Pobierz Dzieje Kębłowa

 

 





                                   

Osób online: 1
stat4u