Dodano: 2011-11-01, Komunikat w sparwie pokładnego na cmentarzu w Kębłowie

KOMUNIKAT

Dobiegają końca prace inwentaryzacyjne naszego cmentarza w Kębłowie. Na dzień dzisiejszy baza danych zmarłych pochowanych na naszym cmentarzu wynosi ponad 5200 osób. Jest ona stworzona na bazie parafialnych ksiąg zmarłych, na dziś do roku 1950, oraz odczytów z pomników i nagrobków. Ciągle jest ona uzupełniana o kolejne wpisy i aktualizacje danych podawanych przez rodziny zmarłych. Baza danych zmarłych wraz ze szczegółowym planem cmentarza jest dostępna na naszej parafialnej stronie internetowej: www.parafiakeblowo.pl oraz w mobilnej wersji wyszukiwarki grobów na komórki. Tam też będzie można uzyskać szczegółową lokalizację grobu GPS.

Od 01.01.2012 r. rozpoczniemy kolejny etap uzupełniania i aktualizacji grobów poprzez przedłużanie tzw. pokładnego, po upływie 20 lat od pochówku zmarłego. Prawo mówi, że po upływie 20 lat od pochówku grób może być skopany lub dokonany nowy pochówek. Jeżeli rodzina lub opiekun grobu pragnie dalej się nim opiekować lub zarezerwować go na pochówek dla swojej rodziny, winien w biurze parafialnym dokonać przedłużenia pokładnego na dowolny czas, uiszczając stosowną opłatę. Ponieważ dla cmentarza  w Kębłowie jest to robione po raz pierwszy, dlatego w myśl zasady „prawo nie działa wstecz” datą od której będziemy naliczać pokładne będzie 01.01.2012 r.

Oznacza to, że groby w których ostatni pochówek był w r.1992, a więc 20 lat temu, lub więcej, trzeba będzie przedłużyć i zaktualizować pokładne.

Na realizację tego etapu prac będzie cały rok 2012. Przedłużenie pokładnego i ewentualną aktualizację grobu i danych zmarłych będzie można dokonać w Biurze Parafialnym od lutego 2012 r.

Ks. Andrzej Kruś

proboszcz parafii w Kębłowie